Вчера вечер, на југот на Далмација се формираше релативно краткотрајна, но силна бура со грмотевици, која премина низ Дубровник и неговата околина.

Невремето го погоди подрачјето на аеродромот во Дубровник нешто пред 20 часот, а една молња удрила во непосредна близина на пистата.

При невремето со грмотевици над Дубровник, неколку авиони морале да го одложат слетувањето додека не се смират временските услови, пишува Далмација Данас. /Makfax

Прикажи повеќе