реклама

Иако речиси секоја вечер спијат седум до осум часа, некои наутро се будат уморни. Се поставува прашањето како е можно да спиете според златното правило и да се чувствувате лошо.

Ова е резултат на зголемена состојба на инерција на спиење, деноноќен процес кој ја модулира меморијата, расположението, времето на реакција и будноста по станувањето од кревет наутро, според студија од 2015 година.

реклама

Некои луѓе имаат потешкотии да функционираат и се чувствуваат затрупано во првите 15 до 60 минути по будењето, но понекогаш состојбата трае неколку часа.

Како функционира инерцијата на спиење?

реклама

Инерцијата на спиењето ги нарушува пософистицираните когнитивни вештини како што се аналитичкото размислување, одлучувањето, креативноста и употребата на правила и ја влошува колку личноста е повеќе лишена од сон. Но, дури и ако вашата работа не е да спасувате животи или да возите камион во ноќна смена, овој проблем може и влијае на квалитетот на вашиот живот.

Специјалистот за бели дробови и спиење, д-р Реј Дасгупта верува дека ако спиете доволно, следното прашање е дали спиете квалитетно.

реклама

Дасгупта предложи да се посети специјалист за спиење кој може да процени дали постои основно или примарно нарушување на спиењето. Но, неопходно е да се анализираат некои други, полесно модифицирани фактори кои би можеле да се мешаат во процесите на обновување и закрепнување, како што се консолидација на меморијата, регулирање на хормоните и емоционална регулација или обработка, кои се случуваат додека спиеме.

Замор

„Постојат многу состојби кои предизвикуваат замор, но тие не мора да ги заспијат луѓето“, вели Џенифер Мартин, професорка на Медицинскиот факултет Дејвид Гефен на Универзитетот во Калифорнија, Беркли.

Тие може да вклучуваат состојби на хронична болка, метаболички или проблеми со тироидната жлезда, анемија и хронична опструктивна белодробна болест, според CNN.

Ако чувствувате необјаснет замор, „важен прв чекор може да биде рутински преглед со вашиот лекар“, рече Мартин.

Дополнително, Националната асоцијација за спиење препорачува здравите возрасни да спијат седум до девет часа секоја вечер, така што строгото придржување до осум часа сон можеби не е доволно.

Седентарен начин на живот

„Доколку седите многу, вашето тело може да се навикне само да мора да троши ниско ниво на енергија, па може да се чувствувате повеќе уморни од очекуваното кога се обидувате да ги извршувате основните дневни активности“, рече Мартин.

Светската здравствена организација препорачува возрасните да имаат најмалку 150 минути умерена до енергична физичка активност неделно, додека бремените жени треба да имаат најмалку 150 минути умерени аеробни и силни тренинзи неделно.

Анксиозност или депресија

„Анксиозноста или депресијата можат да ја исцрпат енергијата на човекот“, рече Дасгупта.

Понекогаш лековите што се користат за лекување на депресија или анксиозност може да имаат несакани ефекти како што се несоница или блокирање на подлабоките фази на спиење, додаде тој.

Дехидрација

Повеќе од 50 проценти од вашето тело е вода, која е потребна за повеќе функции, вклучително и варење храна, создавање хормони и невротрансмитери и циркулирање на кислород низ телото, според Клиниката во Кливленд.

Дехидрацијата е поврзана со намалена будност, зголемена поспаност и замор.

Лоша средина или рутина за спиење

Добрата хигиена на спиење вклучува спиење во затемнета, тивка и ладна просторија, каде што останувате само додека спиете.

Избегнувајте пијалоци со кофеин до шест часа пред спиење и ограничете го алкохолот и тешката или зачинета храна најмалку два часа пред спиење.

Алкохолот може да ги спречи подлабоките фази на спиење, а тешката и зачинета храна може да предизвика дигестивни проблеми, кои го попречуваат ресторативниот сон.

Проблеми со партнерот

Личноста или миленичето со кое го делите креветот има големо влијание врз вашиот сон“, рече Мартин.

Можеби вашиот партнер има нарушување на спиењето и многу ‘рчи или подригнува или можеби има различен распоред за спиење од вашиот, што може да го наруши вашиот ритам. Домашните миленичиња, исто така, можат да го нарушат вашиот распоред за спиење бидејќи немаат исти обрасци на спиење како луѓето, додаде таа.

Нарушувања на сонот

„Нарушувањата на сонот се уште еден фактор што може драматично да го намали квалитетот на сонот“, рече Мартин.

Некој со апнеја при спиење може да се разбуди 50 или 100 пати во текот на ноќта.

„Кога ќе се разбудите, веќе не сте во длабок сон и генерално не можете веднаш да заспиете во длабок сон“, вели Мартин.

Други нарушувања на спиењето кои можат да влијаат на дневната енергија вклучуваат нарколепсија и синдром на немирни нозе, според американскиот Центар за контрола и превенција на болести.

реклама