Коронавирусот откако повторно почна да прави големи проблеми во Англија, ситуацијата како да почнува да се влошува и во Серија А.

Во Англија на големо се одложуваат мечеви во секое коло, додека во Италија тоа се случи само со натпреварот Салернитана – Удинезе. Сепак според италијанските медиуми може да дојде до одложување на дербито помеѓу Наполи и Јувентус во 20. коло од Серија А.

Наполи и Јувентус треба да се сретнат на 6. јануари во Торино. Во наредните три-четири дена се очекува состанок на италијанската Серија А која во констулација со здравствените власти ќе решава за понатамошните постапки.