Извршниот Комитет на ФИФА ги презеде првичните чекори во врска со војната на Русија против Украина. Највисокото раководно тело на светскиот фудбал всушност одлучи, со одобрение на УЕФА и Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), Русија своите натпревари да ги игра на неутрален терен и зад затворени врати, без химна или знаме, до второ известување.

Сепак, одлуките кои денеска ги донесе ФИФА против Русија не завршуваат тука. Всушност, на истиот состанок беше договорено да се предупреди Русија дека нејзиното учество на Светското првенство, дури и во случај на бараж, не е загарантирано, доколку Европската унија и највисоките меѓународни институции решат да го зголемат притисокот. и продолжување на санкциите по инвазијата на Украина.

Чезари Кулеша, претседателот на Полската Фудбалска Федерација веднаш реагираше.

„Одлуката на ФИФА е неприфатлива за нас. Во воената ситуација во Украина, фудбалот не не интересира! Нашиот став останува ист: репрезентацијата на Полска НЕМА да игра натпревар против Русија, без разлика како е претставен рускиот тим.

По руската окупација на Украина, Шведска, како и Полска и Чешка, кои беа извлечени во плеј-оф групата на Светското првенство во Русија, објавија дека одбиваат да се соочат со руската репрезентација.

„Одлуката значи дека Шведска, ако останете на вашата позиција, ќе го загуби местото на Светското првенство – се додека ФИФА не ја промени работата. И Шведска стои на својата одлука да одбие да игра против руската репрезентација, ” вели претседателот на СвФФ Карл-Ерик Нилсон за Фотбалсканален.

ФИФА соопшти дека во моментов е во дијалог со СвФФ и другите релевантни синдикати, со кои ќе бидат во „близок контакт за заедно да најдат соодветни и прифатливи решенија“./Телеспорт/