Поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед и сегашен менаџер на Дeрби Каунти, Вејн Руни, зборуваше за проблемите со алкохолот кога играше за „црвените ѓаволи“. Вели дека на овој начин се обидел да се избори со тензијата која го опкружувала лично и професионално, но веќе ја надминал зависноста.

-Направив многу грешки. Некои од нив излегоа и во јавноста. Тешко ми беше да се справам со се што беше напишано, со критиките на менаџер како Сер Алекс Фергусон, како и со оние во семејството. Имаше денови без неколку дена фудбал каде што само пиев додека не заборавив на се. Имав акумулирано многу работи и бев воспитан да се справувам сам со стресот без да барам помош. Ги направив сите глупости во животот додека пијан. Кога бев трезен, не направив ниту еден погрешен потег. Затоа морав да го решам проблемот. Сега ја контролирам ситуацијата. Пијам, но не како порано. Никогаш не се сметав себеси за алкохоличар, изјави Руни во документарецот посветен за него.