Ракометниот клуб на Еурофарм Пелистер одигра уште еден извонреден натпревар, можеби и најдобар во сезоната и очекувано славеше против Татабања со 33:20.

Пелистерци одиграа без грешка и ја запишаа втората победа во групната фаза во ЕХФ Европската лига.

Битолчани беа доминантни во двете полувремиња, а од четата на Бабиќ дури 11 ракометари се запишаа во листата на стрелците.

Најефикасен кај Пелистер беше Мараш со шест постигнати погодоци, додека Табадоа и Периќ застанаа на по пет гола. Со оваа победа Еурофарм привремено се искачи на првата позиција на табелата во групата Д.