Промената на вашата исхрана може да ви го продолжи животот до 13 години, според неодамна објавеното истражување, особено ако започнете кога сте млади.

Студијата користела модел за да испита што би можело да се случи со долговечноста на мажот или жената доколку ја заменат „типична западна исхрана“ фокусирана на црвено месо и преработена храна со „оптимизирана исхрана“ фокусирана на помалку консумирање црвено и преработено месо и конзумирање повеќе овошје, зеленчук, мешунки, цели зрна и јаткасти плодови, пренесува Си-Ен-Ен.

Ако жената почне да јаде оптимално на 20-годишна возраст, би можела да го продолжи својот животен век за нешто повеќе од 10 години, според студијата објавена претходно оваа недела во списанието ПЛОС Медицин.

Ако мажот се хранел поздраво од својот 20-ти роденден, би можел да си го продолжи животот за 13 години.

Фокусирањето на поздрава исхрана исто така може да го продолжи животот на постарите луѓе, се вели во студијата. Почнувајќи од 60 години, жената може да го продолжи животниот век за осум години. Мажите кои почнуваат поздрава исхрана на 60-годишна возраст би можеле да го продолжат животниот век за речиси девет години.

Исхраната базирана на растенија може да им користи дури и на 80-годишниците, вели студијата, мажите и жените би можеле да го продолжат животот за околу 3,5 години доколку воведат промени во исхраната.

Погледот дека подобрувањето на квалитетот на исхраната ќе го намали ризикот од хронични болести и прерана смрт е одамна воспоставено, а помалку хронични болести и прерана смрт значат подолг животен век, рече д-р Дејвид Кац, специјалист за превентивна медицина кој не беше вклучен во учењето.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.