Фудбалерот од средниот ред на Манчестер Јунајтед, Пол Погба повеќе не е во трансфер плановите на Реал Мадрид, кралскиот клуб се откажал од трката за 28-годишниот Французин поради неговите високи финансиски барања.

Според „Марка“, и покрај тоа што трансферот на Погба во Реал Мадрид може да се случи како слободен играч, мадридскиот гигант не е подготвен да ги задоволи потребите на играчот од средниот ред за личен договор. Фудбалерот игра за Манчестер Јунајтед од 2016 година. Според порталот „Трансфермаркт“, пазарната вредност на играчот е 60 милиони евра.

Договорот на Погба со клубот истекува во летото 2022 година. Оваа сезона Пол Погба одигра 13 натпревари за Манчестер Јунајтед, на кои имаше 7 асистенции. Исто така е јасно дека играчот од средниот ред повеќе нема да игра до крајот на оваа календарска година.