Македонскиот кошаркарски претставник во БИБЛ, Академија ФМП, конечно го скрши мразот и ја забележа првата победа во оваа натпреварување

Во Универзитетската сала во Софија, тимот од Кисела Вода славеше над Левски (81-84), што е деби-победа надвор од рамките на нашата земја.

Одличен кај Академија ФМП беше Ајви со 29 поени, пред Крстајиќ со 17 поени, додека кај бугарскиот тим Литл реализира 21 поен, пред Радиќ со 20 поени.

Следен дуел за македонскиот тим е на домашен терен, против тимот на Балкан.