Нема голем напредок во мировните преговори меѓу Русија и Украина, соопшти денеска Кремљ.

Advertisements

Потребен е значителен напредок во разговорите меѓу двете страни за да се овозможи средба меѓу претседателот Владимир Путин и неговиот украински колега Володимир Зеленски, им изјави денеска на новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Русија ја нападна Украина на 24 февруари, но украинските сили пружија силен отпор, а Западот воведе огромни санкции кон Русија во обид да ја принуди да ги повлече своите сили.

Прикажи повеќе