Губењето на вкусот и мирисот порано беше еден од главните показатели дека можеби сте заразени со Ковид , но како што новиот вид, познат како JN.1 („потомок“ на сојот омикрон) се шири во Обединетото Кралство, необични нови наместо тоа почнуваат да се појавуваат симптоми.

Последното истражување на Канцеларијата за национална статистика, врз основа на примероци од повеќе од 27.000 луѓе, земени помеѓу 7 и 13 декември, покажа дека губењето на мирисот или вкусот го пријавиле само 3 отсто, односно 2 отсто од испитаниците.

Кашлицата останува најчест симптом (речиси 23 проценти), при што течење на носот или кивање се најчестиот симптом (31 проценти) , но поединците исто така пријавиле главоболки (20 проценти), слабост или замор (речиси 20 проценти), болки во мускулите (скоро 16 проценти) и болки во грлото (13 проценти).

Дополнително, најизненадувачките вообичаени симптоми што се појавија беа проблеми со спиењето и загриженоста или анксиозноста – и двете пријавени од околу 10 проценти од испитаниците.

Најновите бројки од Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство (УКХСА) ја покажуваат проценетата преваленца на коронавирус во Англија и Шкотска на 4,2 отсто заклучно со 13 декември – што значи дека околу 1 од 24 луѓе може да биде позитивно на Ковид во моментот.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.