Унгарскиот премиер го повтори ставот на неговата влада дека нема да го поддржи новиот предложен пакет санкции на Европската унија против Русија, кој вклучува ембарго за увоз на нафта.

Advertisements

Говорејќи на државното радио, Виктор Орбан рече дека ембаргото би било како фрлање „атомска бомба“ врз унгарската економија. Но, тој исто така рече дека Будимпешта е отворена за други предлози доколку тие не им наштетат на интересите на Унгарија.

Коментарите на Орбан доаѓаат еден ден откако извршното тело на Европската унија го откри својот досега најстрог пакет санкции против Москва поради нејзината инвзија против Украина.

Орбан, кој минатиот месец го освои четвртиот мандат на функцијата, се смета за најсилен поддржувач на Русија на ЕУ, со години наназад и многу пред инвазијата на Москва на Украина. Тој, исто така, често ја напаѓаше владата на Украина за правата на етничките Унгарци кои живеат во западна Украина.

Неколку други земји од ЕУ, вклучително Словачка, Бугарија и Чешка исто така изразија загриженост за последиците за националните економии доколку руската нафта биде забранета.

Прикажи повеќе