Нов силен земјотрес утрово го погоди западниот дел на Авганистан.

Повеќе од 2.000 луѓе загинаа во земјотресот минатата недела и многу села беа срамнети со земја во таа област.

Новиот земјотрес со јачина од 6,3 степени е регистриран на околу 28 километри надвор од Херат, главниот град на истоимената провинција, на длабочина од 10 километри, соопшти Американскиот геолошки институт (USGS).

Епицентарот на претходниот земјотрес, во саботата, беше на околу 40 километри северозападно од главниот град на провинцијата Херат, а имаше и неколку силни последователни потреси, вклучувајќи го и земјотресот со јачина од 6,3 степени во саботата.

Талибанските власти соопштија дека повеќе од 2.000 луѓе загинале во провинцијата Херат за време на претходните потреси. Тие подоцна објавија дека илјадници луѓе загинале и се повредени во последователните потреси, но не дадоа детални информации.

Засега нема информации за последиците од денешниот земјотрес, но од селата во правливите села останале малку, освен урнатини и закопувања.

Во селото Наиб Рафи, кое претходно имало околу 2.500 жители, луѓето велат дека никој не останал жив освен мажите кои работеле надвор од селото кога се случил земјотресот. Спасувачите и преживеаните работеа цел ден со багери за да ископаат долги ровови за масовни погребувања.

Во претходниот земјотрес беа уништени речиси 2.000 куќи во 20 села, соопштија талибанците. Подрачјето погодено од земјотресите има само една државна болница.

Заменик-портпаролот на ОН вчера изјави дека најтешко е погодена областа Зинда Јан, каде загинале повеќе од 1.300 луѓе, а речиси 500 се водат како исчезнати.