Mакедонската фудбалска репрезентација ги започна подготовките за двата последни натпревари од квалификациите за СП 2023 против Ерменија во гости (11. ноември) и со Исланд (14. ноември) на домашен терен,

Селекторот Благоја Милевски за овие натпревари нема да смета на Аријан Адеми, Ердал Ракип, Адис Јаховиќ и Бобан Николов, сите ќе бидат одсутни поради повреди додека поради суспензија натпреварот во Ереван ќе го пропушти само капитенот Стефан Ристовски.