Во седиштето на НАТО во Брисел веќе почнаа разговорите за тоа кој ќе го наследи Јенс Столтенберг на врвната позиција. Поранешниот норвешки премиер си заминува во 2022 година откако во 2 мандата, од 2014, беше на чело на Алијансата.

Advertisements

Според информациите на Политико, името на новиот Генерален секретар ќе се утврдува напролет или идното лето, а истовремено во интензивните дипломатски комуникации се погласни се дебатите дека по 72 години на НАТО му треба промена – да назначи жена на највисоката цивилна функција. Дополнително, во одредени кругови се пласира иницијативата изборот за шефица на НАТО да се фокусира на земјите од Југоисточна и Источна Европа како јасен сигнал што треба да се прати до агресивната Русија и властодршците во Кремљ.

Анализата на Политико е дека во ваква констелација на односи три имња се наметнуваат како можни кандидатки – поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, екс-претседателката на Литванија, Далиа Грибаускаите и актуелната шефица на естонската држава, Керсти Каjулаид.

Грабар-Китаровиќ, која од 2015 до 2020 година беше прва жена претседател на Хрватска, има предност зашто веќе работела во седиштето на НАТО како помошник-генерален секретар за јавна дипломатија во периодот од 2011 до 2014 година. Иако има темни петна од претседателската функција, таа сепак може да се пофали со едно од најимпресивните резимеа меѓу потенцијалните шефици на НАТО, работејќи и како хрватска министерка за Европа и како министерка за надворешни работи. Таа одигра важна улога во успешните апликации за членство на земјата во ЕУ и НАТО. Таа служеше и како амбасадорка на Хрватска во САД од 2008 до 2011 година, дополнително заврстувајќи ги односите со клучната НАТО членка, Америка.

Прикажи повеќе