Филип Миркуловски го потврди после натпреварот со Данска кој најави дека оваа сезона е последна во неговата кариера.

„Игравме за наша душа, но загубивме. Втората постава на Данска е исто добра како првата, тие се фаворити на ова ЕП, загубивме од најдобрата екипа. Ќе се беше подобро сите играчи да беа тука, не бевме кадарни да да запишеме една победа. За баражот ќе бидам присутен, дефинитивно оваа сезона е последна како играчка, така и тренерска кариера. Дефинитивно останувам тренер во Велцар“, изјави Миркуловски.