Тимот на Мерцедес нема да се жали за победата на „Ред Бул“ во Абу Даби. По жестоката пресметка меѓу двете екипи, холандскиот возач Макс Верстапен во последниот круг го помина Луис Хамилтон и ја освои титулата. Но, „Мерцедес“ се пожали за безбедносното возило, поради кое Верстапен го искористил моментот за претекнување. Но, анализите покажале дека правилата не биле прекршени.

Прикажи повеќе