Поранешниот Ф1 шампион, Најџел Менсел на аукција го продаде своето Ферари 640 со кое возеше во Ф1 сезоната во 1989 година за 3.6 милиони евра, користејќи ја криптовалутата Хималајски долар (ХДО).

Advertisements

Британецот го продаде болидот диајниран од Џон Барнард, со кој стигна до две победи и шест подиуми во 1989, кога беше четврт во генерален пласман, преку аукциската куќа „Сотбис

И покрај тоа што пазарот на критповалути во последните недели доживеа колапс со паѓање на вредноста на повеќе криптовалути за повеќе од 50 отсто, ХДО валутата остана на идентичен 1:1 однос со американскиот долар./Makfax

Прикажи повеќе