Манчестер јунајтед синоќа го победи Брентфорд во одложениот натпревар од 17. коло на шампионатот на Англија со 3:1. Натпреварот се одигра во Лондон на стадионот „Брентфорд Комјунити“.

Манчестер Јунајтед стана првиот клуб од Премиер лигата кој остварил 300 победи на гостински терен.

Според оваа статистичка категорија на второто место е Челзи со 259 победи на гости, додека Арсенал е трет со 246.

Во топ 5 се уште и Ливерпул со 239 и Манчестер сити со 188 гостински победи.