Манчестер Јунајтед го гледа Луис Енрике како потенцијален кандидат за преземање на клубот на лето. Според „ESPN“, Енрике важи за многу сериозен кандидат, додека челниците на „Црвените
Ѓаволи“, сметаат дека тој е во право што го вратил успехот во англискиот клуб.

51-годишниот тренер ја започна својата кариера во Барселона Б, пред да ги преземе Рома и Селта Виго, а во Барселона се врати во 2014 година.

Енрике ја предводеше шпанската репрезентација до полуфиналето на Евро 2020 и до второто место во Лигата на Нациите во изданието 2020/21.

Прикажи повеќе