По сериозните критики од хрватските легенди за ракометниот селектор на Хрватска Хрвоје Хорват, поранешниот селектор Лино Червар застана во одбрана на својот претходник и долгогодишен соработник.

„Треба да се ​​даде шанса, но сериозна шанса на младите играчи. Треба конечно да престанеме да се сомневаме во младоста и да им дадеме одговорност. Тоа е единствениот начин да ги добиеме вистинските играчи. Јасно е дека во тимот треба да има поискусни играчи, како Мариќ, но овие играчи мора да бидат во синергија со овие млади момци. Мора да има хомогеност и неопходно е сите да дишат како еден.Сите го пцуеја Хорват поради Мараш, а тој Мараш мораше и претходно да биде во тимот. Кој би рекол пред натпреварот дека малиот Матео ќе игра вака и ќе постигне неколку важни голови? Лесно е да се биде паметен после натпревар. Не заборавајте дека оваа младина до самиот крај парираше против репрезентацијата која освои злато на последните две Светски првенства“, истакна претходникот на Хрвоје Хорват.