Тимот на Лестер на домашен терен го совлада тимот на Ватфорд со конечни 4:2, и на тој начин ги освои бодовите.

Со головите на Медисон, двата на Варди и на Лукман домашните имаа контрола на мечот, додека пак Кинг и Денис погодија за гостите.

Од друга страна пак, по исклучително тешки временски услови тимот на Манчестер Сити со 2:1 го совлада Вест Хем на домашен терен со головите на Гундоган и Фернандињо. Во последните секунди од мечот Ланцини ги постави конечните 2:1 на овој меч.

Конечно, во овој термин од Премиеригашкото коло викендов, тимот на Брендфорд со минимални 1:0 го совлада Евертон.