Меси и Роналдо доминираат во последните 15 години, додека продолжува дебатата кој е најдобар на сите времиња.  Запрашан за многуте голови на аргентинецот и португалецот, Левандовски рече дека Меси на возраста на Роналдо, нема да даде толку голови.

„Кристијано е три и пол години постар од мене и се уште постигнува многу голови. Но, тој го смени клубот, тактиката, неговиот тим не е секогаш успешен. Кога неговиот тим ќе најде рамнотежа, тој може повторно да почне да постигнува голови. Имаше добри бројки, невозможни бројки, денес се само многу добри бројки.

Bayern’s Robert Lewandowski reacts during a German Bundesliga soccer match between Bayern Munich and Monchengladbach at the Allianz Arena in Munich, Germany, Friday, Jan. 7, 2022. (AP Photo/Andreas Schaad)

Веројатно нема да постигне 60 гола за една година, но 30 и 40 се сепак разлика.Очекувањата за него се малку поинакви. А Меси е поинаков играч. Ќе му биде тешко да остане на нивото на голови во годините на Кристијано“, изјави полскиот напаѓач.

Во меѓувреме, во последните две години, полјакот е најдобар стрелец во светот, со над 60 гола за секоја година.

Прикажи повеќе