Ериксен мораше да го напушти Интер по срцевиот удар што го доживеа на терен на ЕП 2021, бидејќи правилата во Италија не дозволуваат играчите да играат со вграден дефибрилатор, а што се однесува до новиот клуб, сигурно е дека Данецот ќе стане нов играч на англиски Брентфорд.

За да се врати во формата во која беше пред паузата, Ериксен се приклучи на младиот тим на Ајакс со кој ќе тренира во наредниот период.

„Многу сум среќен што сум лидер. Ги знам луѓето во Ајакс и се чувствувам како дома, бидејќи долги години сум во овој клуб. Во тренинг центарот сѐ ми е овозможено, а со млад тим можам да тренирам на високо ниво. Тоа е совршено за мене. Сакам да се вратам во форма и да бидам на највисоко ниво кога ќе најдам нов клуб“, рече Ериксен.