Рома има водство од 0-1 на гостувањето кај Аталанта во 18. коло од италијанската Серија А. Водство за гостите донесе Тами Абарахам уште во првата минута од натпреварот. Сепак, во главна улога досега на мечот е главниот судија, Масимилијано Ирати кој и тоа како знае да го покаже својот авторитет.

Тој при едно несогласување со неговата одлука на фудбалерите на Аталанта како вистински авторитет му се обрати на фудбалерот на тимот од Бергамо, Толди, по кој тој мораше мирно да ја прифати неговата одлука.