Канада ја одобри вакцината на американската фармацевска компанија Новавакс за лица над 18 години, што е петта вакцина против Ковид-19 одобрена во оваа земја.

Безбедноста и ефикасноста на оваа вакцина кај лицата под 18 години се уште не се потврдени, прецизирано е во соопштението на канадските здравствени власти, пренесува Ројтерс.

Како што се наведува, се рбаоти за протеинска вакцина направена според старата технологија која со години се користи за производство на други вакцини.

Во Канада околу 80 проценти од граѓаните се вакцинирани со две дози, а над 40 отсто со трета или бустер вакцина.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.