реклама

Мараја Кери се прогласи за кралица на Божиќ благодарение на еден глобално популарен сингл, а судејќи според популарноста на песната, нејзиното владеење нема да заврши уште долго.

Самопрогласената кралица на Божиќ редовно се појавува во мемињата на Интернет кои го означуваат почетокот на сезоната на празници, а радиобрановите се преплавени со нејзиниот класичен „Сè што сакам за Божиќ си ти“. Таа е една од ретките божиќни поп песни кои станаа вистински божиќен стандард во последните 30 години, пишува PopMatters.

реклама

All I Want for Christmas Is You е еден од најпродаваните синглови на сите времиња, а албумот Merry Christmas на кој се појавува песната се искачи на третото место на листите на албуми на Билборд и продаде повеќе од 15 милиони копии, станувајќи еден од најпродавани божиќни албуми на сите времиња.

Инспирацијата за издавањето на божиќниот албум Кери ја добила додека го украсувала своето дрво. Во интервју за VH1 во 1994 година, таа зборуваше за генезата на албумот: „Минатата година го украсував дрвото и почнав да добивам идеи за различни божиќни песни. Главата ми се вртеше, па го направив тоа“, рече таа.

реклама

Снимањето на албумот започна во декември 1993 година, набргу по успехот на нејзиниот трет албум Music Box, и како и кај повеќето празнични албуми, најголемиот дел од работата беше завршена во текот на летните месеци.

Инспирацијата за која Кери зборуваше во интервјуто преточена во плоча од десет песни со три оригинали. Записот содржи мешавина од секуларна музика и празнични химни, што ѝ овозможи на пејачката да ги искаже своите евангелски корени, кои главно беа задушени од современиот поп звук што го снимаше до овој момент во нејзината кариера. Она што е толку впечатливо за Среќен Божиќ е тоа што е и албум од 1990-тите, но и еден вид омаж на старите божиќни плочи од 1960-тите, поточно култното дело на Фил Спектор.

реклама

Влијанието на Фил Спектор

Не можете да разговарате за спојувањето на мејнстрим поп и божиќната музика без да го спомнете култниот класик на Фил Спектор од 1963 година: Божиќен подарок за вас од Фил Спектор.

Применувајќи ја легендарната продукција на ѕид на звук на низа современи класици и божиќни песни, овој албум стана стандард за модерниот божиќен поп.

Групата изведувачи на Спектор, во која беа Darlene Love, The Ronettes, The Crystals и Bob B. Soxx & Blue Jeans, трансформираа бројни божиќни класици, давајќи им уличен, рок чувство. Песните како „Santa Clause Is Coming to Town“ се преработени во божиќна мелодија за танцување со чорапи, а врвниот момент на албумот на Спектор е жестоката „Christmas (Baby Please Come Home) на Дарлин Лав“, напиша оригиналниот Спектор со Ели Гринич и Џеф Бери. .

Влијанието на Фил Спектор може да се слушне на албумот Merry Christmas, не само во најочигледните примери, каде што ја обработува песната Christmas (Baby Please Come Home), туку и со All I Want for Christmas is You.

Во еден момент дојде до ривалство кое кулминираше кога и Дарлин Лав и Мараја Кери се прогласија за кралици на Божиќ, а помладата дива дури и направи врева поради прекарот.

Безвременска божиќна класика

Откако беше објавен „Среќен Божиќ“, Кери ја продолжи својата кариера, продавајќи милиони албуми и издигнувајќи се како суперѕвезда.

Популарноста на All I Want for Christmas Is You растеше секој декември кога влегуваше во колективната свест на јавноста, а радио станиците од различни формати ја пуштаа песната. Нејзината веселост и возбудлив ретро звук ја направија оваа песна врвна празнична песна.

Мараја Кери се прогласи за кралица на Божиќ благодарение на еден глобално популарен сингл, а судејќи според популарноста на песната, нејзиното владеење нема да заврши уште долго.

реклама