Фудбалерот на Лацио, Чиро Имобиле ја напушти локацијата на италијанската репрезентација поради повреда, соопшти прес-службата на националниот тим.

Наместо 31-годишниот фудбалер, селекторот на Италијанците, Роберто Манчини го повика Џанлука Скамака од Сасуоло.

Репрезентацијата на Италија ќе ги одигра двата последни натпревара од групната фаза од квалификациите за Светското првенство, против Швајцарија (12 ноември) и Северна Ирска (15 ноември).

Италија води во Ц-групата со 14 бодови, исто толку има и Швајцарија, Бугарија е трета со 8, Северна Ирска има 5, Литванија е последна со 3 бода.