Швајцарскиот скијач Бит Фојц го освои златото на Олимписките игри во Пекинг во дисциплината спуст.

Фојц на својата земја и го донесе првото злато на Олимписките игри во Пекинг. Второто место му припадна на Французинот ката Жоан Кларет, додека бронзен медал освои Австриецот Матијас Маер.

Трката во спуст требаше да се одржи вчера, но беше одложена поради лошите временски услови