Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика поранешната германска канцеларка Ангела Меркел и поранешниот француски претседател Никола Саркози да одат во Буча, град во близина на Киев, и да видат како украинскиот народ бил масакриран од руската војска. Зеленски изјави дека поради концесиите на Русија, многу земји од ЕУ денес молчат против геноцидот што Русија го врши во Украина.

„Буча денес има стотици цивили убиени, измачени и егзекутирани. Телата на улици и улици облеани во крв. Концентриран ѓавол ја посети нашата земја. Убијците, егзекуторите, разбојниците и силувачите кои се нарекуваат војска, по она што го направиле заслужуваат само смрт. Ги повикувам Меркел и Саркози да дојдат да го посетат Буча и да видат што направиле со нивните концесиски политики во Русија за 14 години. Да ги видите со свои очи измачените Украинци и Украинки“, изјави Володимир Зеленски, претседател на Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека она што се случи во Буча треба да биде основа за нови санкции против Русија.

„Она што се случи во Буча бара нова рунда санкции и мерки за кои ќе ги координираме со европските партнери, особено со Германија“, изјави Емануел Макрон, претседател на Франција

Убиствата на цивили од страна на руски војници ги осудија и лидерите на Косово и Албанија. Косовскиот премиер Албин Курти рече дека телата пронајдени во Буча потсетуваат на сличните злосторства извршени во периодот 1998-1999 година во војната со српските сили. Кремљ категорично ги отфрли наводите дека руските сили го извршиле масакрот во Буча. Иако масакрот е документиран од светските медиуми, Русија вели дека обвинувањата на Украина треба да се земат со сомнеж. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, на прес-конференција рече дека „фактите и хронологијата на настаните во Буча не водат до украинската верзија, додавајќи дека руските специјалисти виделе знаци на видео монтажа и снимки од масакрот во Буча“. На 40-тиот ден од борбите, украинското воено разузнавање објави дека Русија се подготвува да распореди 60.000 резервисти за да и помогнат на руската воена формација на територијата на Украина. Украинската армија во последните 24 часа објави дека ја презела контролата врз Киев. /Алсат.мк

Адријан Керими