реклама

АРНОЛД Шварценегер имаше доста успешна кариера во 90-тите глумејќи во хит филмови како Терминатор и Вистински лаги. Неговата кариера, исто така, имаше неколку хитови бидејќи глумеше во филмови кои не се снајдоа најдобро на бокс офисот. Но, има една улога која за малку ќе му ја убила кариерата.

Имено, во 90-тите Шварценегер размислувал за главната улога во филмот кој заработил само 38,9 милиони долари и останал запаметен како еден од најлошите филмови досега. Истиот филм доживеа рестартирање во 2023 година, во кој глуми зетот на Шварценегер, Крис Прат.

реклама

Станува збор за филмот Super Mario Bros. од 1993 година, во која Шварценегер требаше да го игра негативецот Боусер. Ѕвездата на Терминатор на крајот ја одби улогата, која му припадна на актерот Денис Хопер. Филмот стана еден од најголемите комерцијални неуспеси на годината и беше едногласно прогласен од критичарите.

Супер Марио Брос. не успеа да ги покрие производствените трошоци кои чинат меѓу 42 и 48 милиони долари. Боб Хоскинс, кој го глумеше Марио, подоцна изјави дека филмот е неговото најлошо дело и најголемо разочарување и дека може да се врати во минатото и никогаш да не ја прифати улогата, пишува FandomWire.

реклама

Други популарни актери кои ги одбија улогите во филмот беа Мајкл Китон, Том Хенкс и Дени Девито. На ДеВито му беше понудено и да го режира филмот.

Зетот на Арнолд Шварценегер, Крис Прат, од славните Чувари на галаксијата, глуми во анимираниот филм The Super Mario Bros. Филм од 2023 година. Овој филм кој се уште се игра во кината досега има заработено над 1,22 милијарди долари, иако не ја возбуди толку критиката.

реклама

Филмот, во кој играат Ања Тејлор-Џој, Чарли Деј, Џек Блек, Киган-Мајкл Ки, Сет Роген и Фред Армисен, собори неколку рекорди, вклучувајќи го и филмот со најголема заработка базиран на видео игра. Супер Марио Брос. Филмот моментално е најгледан филм во 2023 година и петти најгледан анимиран филм на сите времиња.

реклама