Познатиот детски кардиохирург Владимир Чадиковски сподели важна информација поврзана со симптомите при заболување на дечињата од ковид-19 вирусот.

Во консултација со д-р Рсовац, шеф на одделот за педијатриска интензивна нега при Клиничкиот центар во Белград, сите деца од 5-18 год. со ковид-19 што биле заболени и хоспитализирани, за 6 месеци повеќе од 120 деца, започнувале со болки во абдомен. Добро инфо да се знае!!, споделува Чадиковски.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.