Поранешниот играч на Челзи и Атлетико мадрид, Диего Коста по само пет месеци реши да го напушти Атлетико Минеиро.

Според информациите на италијанските медиуми тој добил понуда да заигра во италијанската Серија А.

Наводно, италијанскиот калчолигаш Салернитана која се бори за опстанок во Серија А, а на Салернитана и се потребни играчи кои можат веднаш да помогнат затоа што клубот не се наоѓа во добра ситуација.

Коста имал понуда и од Коринтијас, но наводно негова желба е да се врати во Европа и кариерата да ја заврши во најсилните првенства.