Екипата на Манчестер Сити, после 13 натпревари претрпе пораз на свој терен од екипата на Тотенхем со 2:3. По натпреварот, Пеп Гвардиола, истакна дека очекувал тежок натпревар и дека оваа загуба уште повеќе ја отежнува целта – задржување на титулата.

„Не ни требаше пораз, бидејќи знаеме колку е тешко да се освои лигата. Има многу, многу натпревари кои треба да се одиграат.

Секој гол беше различен. Тешко се брани, особено при вториот гол. Третиот дојде од вториот столб и ја загубивме играта. Реков пред неколку недели дека мора да победиме на многу натпревари. Секој натпревар ќе биде голем, голем предизвик. Ние го знаеме ова и ќе биде добро да го разбереме уште повеќе отколку што е тешко. Не сме загубиле во Премиер лигата од месец октомври.

Знаевме дека по три порази ќе се вратат. Немаше простор. Бевме таму, но не можевме да победиме“, истакна на крај Гвардиола.

Манчестер Сити со овој пораз му дава можност на Ливерпул, со евентуална победа, да се доближи на три бода.

Прикажи повеќе