Фенербахче го претрпе петиот овсезонски пораз во турската Суперлига, откако загуби на гостувањето кај Газиантеп со 3:2.

Дополнителен срам за фаворитот беше првиот гол на домаќините, кои преку Фигуеиредо се израдуваа на гол од половина терен.