Доаѓањето на Жозе Мурињо на клупата на римската „волчица“ со голема еуфорија беше проследено, како и од медиумите и навивачи, но после серијата на лоши резултати на неговиот клуб сликата целосно се промени во Италија.

Најнов удар Рома доживеа денеска на гостувањето во Венеција во 12 коло од Серија А, каде после пресврт во второто полувреме беше поразена со 3:2 со голем број пропуштени шанси.

Калдара уште во третата минута ги израдува домаќините со водство, а непосредно пред паузата за 1:2 се погрижија Шомуродов и Абрахам.

Во второто полувреме Араму од пенал го израмни резултатот, а конечниот епилог го постави Окереке во 74 минута на стадионот „Пјерлуиџи Пенцо“.

Ова е петти пораз (втор по ред) на римскиот клуб и остана на петтото место со 19 бодови, а Венеција изби на 14 позиција со 12 освоени бодови.