Реал Мадрид освои само еден бод против Виљареал, во пресметката која заврши без гол. По првото полувреме без големо ривалство, во вториот дел мадриѓаните доминираа, но без конкретизирање на бројните случаи, додека најголемата шанса ја имаше Јовиќ, кој го лобуваше голманот на Вињареал , но топката заврши во гредата.

Реал Мадрид на тој начин им дава уште една можност на своите ривали да се доближат до трката за титулата. Мадрид веќе брои 54 бодови, на првата позиција на табелата. Блиску до нив е Севиља со 50 бодови, додека Барселона доколку победи на преостанатите два меча е блиску до 10 бода. Виљареал, сега има 34 бода и остана на 5-то место.

Прикажи повеќе