Поранешниот менаџер на Арсенал, Арсен Венгер зборуваше за игрите на напаѓачот на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе.

– Се сеќавам уште кога имаше 17 години, реков дека тој може да биде следниот Пеле. Бразилецот три пати го освои Светското првенство? Па, Мбапе нека победи втор, па ќе видиме. Има леснотија, интелигенција, израз, харизма… Многу брзо достигна големи височини. Дали летото беше тешко за Мбапе? Многу тешко, а тој стана уште посилен. Допрва треба да се соочи со критики. Прашањето беше само како би реагирал доколку неговата метеорска кариера биде нарушена со скептицизам. И мислам дека многу добро реагираше. Ми се допаѓа што сега дава голови на разни по важност натпревари. Во Купот на Франција, на пример. Си поставува цели на секој натпревар. Среќен сум со неговиот напредок, изјави Венгер за „Le Parisien“.

Дваесет и тригодишниот Мбапе е еден од најдобрите фудбалери на светот. Кариерата ја почна во 2015 година во вториот тим на Монако, набргу потоа доби прекоманда во првата екипа. Од 2017 година настапува за Пари Сен-Жермен.