Богдан Богдановиќ и Атланта доминантно ја стартуваа новата сезона во НБА-лигата, демолирајќи го составот на Далас со убедливи 113-87.

Српскиот шутер реализираше 11 поени во оваа победа на „јастребите“, воедно и го имаше еден од најдобрите потези на мечот кога го излета Лука Дончиќ, по што рутински го погоди шутот за тројка.