Шпанскиот стручњак Рафаел Бенитез ја напушти функцијата тренер на Евертон, објавено е на клупскиот сајт.

Шеесет и едногодишниот тренер ги предводеше „карамелите“ од летото 2021 година. Под негово водство Евертон освои седум победи во сите натпреварувања, претрпе 11 порази и четири пати ремизираше.

Евертон има само пет победи во тековната сезона во Премиер лигата и се наоѓа на 16. место на табелата со 19 бодови.