Екипата на Барселона има сериозни финансиски проблеми и клубот не може да направи огромни трансфери во иднина.

Ова секако е голем проблем за каталонскиот гигант, чии долгови надминаа милијарда и пол евра.

Раководството на клубот, предводено од претседателот Жоан Лапорт, прави се за да ги намали долговите, но и покрај тоа, Барса нема огромни средства за засилувања.

Имаа желба во Барселона да го донесат норвешкиот напаѓач Ерлинг Халанд во клубот, но финансиските трошоци за трансферот се огромни и невозможни за Каталонците.

Сепак, се појави можноста Халанд сепак да заврши на Камп Ноу. Весникот Спорт тврди дека е подготвена да и помогне на Барселона да го ангажира Халанд во одредени инвестициски фондови.

Тие се подготвени да инвестираат во овој трансфер со секако одредени парични надоместоци од клубот во иднина.

Клубот што сака да ангажира норвешки напаѓач ќе мора да издвои 75 милиони евра како компензација за Борусија, но и огромни бројки за играчите и менаџерите.

Наводно, Халанд бара неверојатна плата од 50 милиони евра по сезона, додека агентот Мино Раиола бара 40 милиони евра за себе.

Инвестицијата во Халанд е навистина огромна и ќе видиме дали Барселона ќе ги прифати понудите на средствата за да го добие неверојатниот Норвежанец.