Милан и Манчестер Јунајтед ги започнале преговорите за трансферот на Ерик Баи. Намерата на клубот од Милан е да го позајми репрезентативецот на Брегот на Слоновата Коска од Манчестер Јунајтед,

Манчестер јунајтед ја разгледува понудата, бидејќи менаџерот Ралф Рангник, не смета на неговите услуги , а исто така фудбалерот има желба да игра во Серија А.