Јувентус вчера успеа да слави во дербито против Рома, а тренерот Масимилијано Алегри секако беше задоволен.

Италијанскиот стратег истакна дека победата за него е заслужена за неговиот тим затоа што фудбалерите покажале храброст и голема мотивација.

„И покрај тоа што ги немавме Дибала, Де Лихт и Рабио, а Мората влезе на крајот направивме чекор напред. Кога беше потребно забрзувавме со играта. Очекувавме тежок натпревар, Рома може заслужи реми, но победникот го решаваат мали детали“, изјави Алегри.

После лошиот старт во Серија А Јувентус сега има една добра мини серија од четири победи во низа.