Започна првиот гренслем оваа сезона Австралија Опен.

После драмата со Ѓоковиќ започна да се зборува за тенисот, а сигурно е дека ќе добиеме нов освојувач на овој турнир затоа што Ѓоковиќ нема да ја брани титулата. Завршени беа неколку мечеви и во центарот на вниманието беше дуелот на Маркос Гирона и Рафаел Надал.

Надал во ова прво коло забележа сигурна победа од 1:6, 4:6 и 2:6. Изненадување во првото коло приреди домашниот тенисер Александар Вукиќ кој 144. рекет во светот. Тој доби повик од организаторот за настап и го совлада 33. играч на АТП листата Лојд Георг Харис со 3:1 во сетови.

Од одиграните натпревари првото коло го поминаа: Гарин Мартинез, Шаповалов, Лајковиќ, Квон, Албот, Алкараз, Бонзи, Козлов, Монфис, Беретини, Качанов, Манарино, Карењо-Буста, Бублик, Корда, Коепфер.

Во женска конкуренција немаше поголеми изненадувања и од завршните мечеви понатаму продолжија: Бенчиќ, Свитолина, Ансимова, Гиорги, Тан, Женг, Сакари, Сорибес Томо, Пера, Осака, Костујк, Мартинчова, Бренгле, Заневска, Ван Утвајчук,. Бронзети, Паризиас-Диас.