Напаѓачот на Рома, Тами Абрахам, може да го пропушти натпреварот од 8. коло во италијанското фудбалско првенство против Јувентус, објави „Калчомеркато“.

Според италијанскиот весник, 24-годишниот Англичанец нема да има време да закрепне за натпреварот поради повреда на мускулот заработена на вчерашниот квалификациски натпревар за Светското првенство 2022 против Унгарија (1:1).

Во сезоната 2021/22, Абрахам одигра 10 натпревари за Рома, постигна четири гола и креира две асистенции.

Натпреварот Јувентус – Рома ќе се одржи на 17 октомври со почеток во 20:24 часот.